Tanácsok

Az alábbi pár tanácsot túrakerékpárosoknak szánom. Ezek a tanácsok nem feltétlenül jók mindenkinek. Ma már az interneten nagyon sok információ megtalálható. Jók és rosszak is. Olvass, tanulj belőlük és tapasztalj élesben.  

Kis leleménnyel gyalogtúrázók is eredményesen használhatják az alábbi ismertetőt. 

Ezt a kis ,,tudástárat” 2008 körül szedtem írott formába. A tapasztalatokat 20-25 évnyi jó, vagy kevésbé jó élmények ihlették. Akkori írásom egyik része!
Most hol tartok?

2017-ben ismét átolvastam a régen írt tanácsaimat, de most sem tudom tökéletesen összeállítani a felszerelésemet.

Még mindig az elején vagyok! A felszerelésemből nem tudom mit vigyek magammal! Szeretném, hogy minden nálam legyen amire szükségem lehet, de nem akarok sok cuccot cipelni. A kettő együtt nem megy! A túra előtt már több nappal azon jár az agyam, mit vigyek, mit ne. Aztán addig halogatom a pakolást, hogy az utolsó pillanatokban szórom össze.
Mi marad ki a ,,tökéletesen?” összeállított felszerelésből?
Minden, illetve semmi!
A csomag súlyát szeretném a minimálisra csökkenteni. Talán már kezdem elérni. A fenéket! (Aztán kiderül, még nagyon messze vagyok tőle) Több olyan holmi is otthon marad már, melyeket azelőtt vittem magammal. Időnként, hiányoznak, de hiányuk nélkülözhető.
Gondoljunk őseinkre. Volt idő, mikor csak egy szinte üres tarisznyát kanyarítottak a vállukra és több hónapos útra indultak. 
Ennyire azért ne rugaszkodjunk el a jelen civilizált valóságától, legyünk kényelmesebbek.
(Közben felteszem a kérdést. Miért ne rugaszkodjunk el a jelen civilizált valóságától? Legyünk kényelmesek?)
A lista összeállítása szerintem jó, az apróbb módosításokat mindenki saját igénye szerint megteszi.
Nálam a kisebb módosítás (2013-ban) azt jelentette, hogy sikerült beszerezni egy függőágyat, ami könnyebb a sátornál. (Annál a 2 személyesnél, amit évekig vittem magammal.)
Persze ennek is vannak hátrányai. Kevésbé véd, mint a sátor, de jobb a kilátás. Nincs mindenhol fa ahova fel lehetne kötni, de le lehet tenni a földre is.
A derékaljat alig tudom beletenni, így visszatértem a polifoamhoz. Ez könnyebb, de nem olyan kényelmes. (2015-ben a polifoam helyett ismét beszereztem egy felfújható derékaljat, jobban szigetel.)
Hol a tuti megoldás? Olyan nincs. Indulj el és élvezd az utad adta élményeket, pihenj majd otthon!

Amit továbbra is többre tartok minden felszerelésnél, a legjobb edzéstervtől, az az elme ereje. Szellemileg készülj fel a kihívásokra, igyekezz minden felmerülő problémát a fejedben elképzelni és ezeknek a megoldását is! Ezeket többször átgondolva már el is indultál az egyik járható úton.
Olvasd a túraajánlatokat, élménybeszámolókat, meríts bátran az ötletekből!

Első többnapos kerékpáros túráimat, túráinkat az ország határain belül tettem, tettük meg a barátaimmal.
Célunk teljes egészében az aktív pihenés, a teljes kikapcsolódás, a teljes függetlenség, és a legteljesebb szabadság kiélvezése volt. Persze szerepet játszott az is, hogy próbára tegyük magunkat. ÖNMEGVALÓSÍTÁS!
Az első utam útvonalát úgy választottam ki, hogy csak a mellékutakat nézve, minél közelebb az országhatárhoz addig megyek amíg jól érzem magamat, de 3-4 nap alatt hazaérjek. A vonatozás eszembe se jutott. Egyedül elég macerás!

Az út tervezett végpontja sokszor megváltozott kerékpáros túrám, túráink során. Alapvetően lusta és kényelmes kerékpárosok vagyunk, így sokszor nem szálltunk szembe a széllel, inkább vitettük magunkat. Ezt merem ajánlani! Szinte fáradtság nélkül lehet 30-60 kilométert megtenni pár óra alatt. 1 hetes út esetén 2 napnál tovább ne tegyük ezt, ha lábon akarunk hazamenni! (Rosszra fordulhat az idő. Maradhat a szél. Ugyan azon az útvonalon visszatekerni nagyon unalmas lehet.)
Mi legyen a CÉL? Rokon, barát, testvérváros, szép természeti látnivaló, az ország legmagasabb hegycsúcsa, az ország legmélyebb pontja, nudista strand, vízpart, erdő mélyén csendes kulcsosház, munkahelyed központja, barátod nyaralója, stb.!
A CÉLT TE választod ki! Eleinte tanácstalan lehetsz, majd jön a bőség zavara! Nem tudod melyiket válaszd? Melyikkel járnál a legjobban? Mindegy hogy döntesz, jól fogsz dönteni! Még most sem tudsz dönteni? Az öt legszimpatikusabb nevét írd fel egy papírdarabra, hajtsd össze, dobd őket egy tálba és húzzál ki hármat. Ebből válaszd ki a számodra legtetszetősebbet! Még most se tudsz dönteni. Húzz a megmaradt háromból, de már csak egyet! EZ LESZ A TUTI! Ezt viszont tűzön-vízen keresztül teljesítsd!
De ne feledd! Ritka eset, hogy az utad során minden a legjobban alakul. Mindig lehetnek problémák! Ez csak akkor és ott kellemetlen. Mikor hazaértél, talán arra fogsz a legjobban emlékezni. Pár év múlva úgy tekintesz rá vissza, mint egy hőstettre!

Ha pontos útvonaltervet készítettél, akkor már sokat tudsz a rád váró útvonalról. Már nem csak a leírt vázlatot látod. A fejedben is összeáll az utad egy-egy szakasza. Néhány szakaszt magad előtt látsz, tán még a fákat is oda tudod képzelni, a kanyarokat, a szél suttogását.
Tudod, hogy merre kell menned, melyik irányba kell kanyarodni, milyen településeket érintesz, hol lesz a szállásod, stb. Ebben nagy segítség a Google útvonaltervező emberkéje!
Pár dolog amire még készülj fel szellemileg! Ezek frusztrálhatják az ember hangulatát, de ezt nem szabad hagyni! Ha váratlanul ér valamilyen probléma, nagyon lelombozhatja az ember hangulatát. Mik lehetnek ezek?
  • technikai probléma
  • erőnléti probléma
  • nem várt időjárás
  • a tervezett út elvétése
  • éhség, rosszabb esetben szomjúság
  • hosszan tartó meredek kaptató
  • egészségi probléma
  • baleset
  • hiányos felszerelés
Ezeket sorban gondold végig többször is, és azt is, hogy mit tudsz kezdeni ellenük. Természetesen előrelátással sok minden kivédhető. Amit lehet, azt védjük is ki!

Technikai probléma
Indulás előtt nézzük végig a járművünket, tegyük rendbe. Alapvető szerszámokat vigyünk magunkkal, és pár kopó alkatrészt is. (bowden, tartalék belső, defektjavító, világítás, láncjavító, lánckenőolaj) Nagyobb probléma amit ezekkel nem tudsz megjavítani, nagyon ritka. Feltételezve, hogy nem a legolcsóbb kerékpárt vetted meg, mert azokkal még akármi is történhet.
Erőnléti probléma
Jól mérd fel az erőnlétedet. Inkább rövidebb távokat tervezz egy napra, és ha bírod, akkor a szállás elfoglalása után a környéket fedezd fel. Az is előfordulhat, hogy a terepviszonyokat becsülted alá. Ekkor ne kapkodj! Ne erőltesd a tempót, mert kiégeted magad. Mikor alig bírod nyomni a pedált, pedig már a csörlőző fokozaton vagy, szállj le, és lassan told felfelé a járgányod. Kevésbé fogsz fáradni. Lassan haladsz, de haladni fogsz!

Nem várt időjárás
Eső, nagy meleg, hirtelen lehűlés, erős szembe, vagy oldalszél. Jó és jól átgondolt ruházattal sokat tudsz javítani a komfort érzeteden. És ez sokat jelent!
A tervezett út elvétése
Már 1-2 órája rossz irányba haladsz? Picit gáz! Mikor ezt észreveszed, megint ne kezdj el kapkodni! Térkép kinyit, pozíció felmér! Vagy visszafordulsz, vagy egy másik úton haladva közelíted meg az aznapi állomásod. Viszont most jobban kell majd figyelni, mert még egy tévedés, még jobban eltávolíthat a célodtól! Lehet, hogy a tervezett 17 órai érkezés helyett csak este 10-re érsz oda, de oda fogsz érni!
Éhség, rosszabb esetben szomjúság
2-3 napig étel nélkül is kibírod. FOLYADÉKBÓL inkább többet vigyél. 4-5 darab 1,5-2 literes ásványvizes palackot aránylag könnyen el lehet pakolni a kerékpáron. Ahogy fogy, folyamatosan pótold! Ha mégis kifogytál, akkor lassíts, és védd magad a fokozott izzadás, párologtatás ellen!
Valószínű, hogy Magyarországon kezded a szárnyaid bontogatását, még lehet találni közkutakat, települések végén temetőt nyomós kúttal. 
Nagy melegben az izotóniás ital sokat segít.
Hosszan tartó meredek kaptató
Jó erőnlét esetén nem fog problémát jelenteni, leküzdöd, viszont a hangulatodat rombolhatja, hogy nem fogynak a kilométerek. Most lassan mész! Arra figyelj, hogy nagyon ne kacsázz az úton! Viszont nézelődhetsz, meditálhatsz. Tervezheted a következő utadat, integethetsz a téged leelőzőknek. Mikor felértél nézz körül, és légy büszke magadra! Most jöhet a nagy gurulás! A sebességgel, a csomagok súlyával, a fék melegedésével számolj! Ha az erőnléted kisebb a vártnál, akkor az egész napi utad tovább fog tartani, csak ne kapkodj! A következő napra iktass be egy pihenőnapot, vagy rövidebb távot teljesíts.
Egészségi probléma
A megtett útjaink során, csupán enyhébb hasmenés volt a legnagyobb gond. Egyszer értem haza betegen, megfázva. A hálózsákomat választottam ki rosszul. Megizzadtam benne és kitakaróztam, illetve egy rosszul sikerült nap miatt voltam ideges. E két dolog megtette a hatását, összeadódott, így leterített a betegség. Túl idegesítettem magamat, amit nem kellett volna. Tanulság! Próbálj meg nem idegeskedni! Meg lehet tanulni! Otthon kezd el ennek a megtanulását!

Baleset
Figyelj magadra és a környezetedre. Ne kapkodj. Próbálj meg előre gondolkodni. Próbálj meg a másik kerékpáros, autós fejével gondolkodni, legalább pár pillanatig. Figyeld az időjárás változásait. Inkább többször állj meg feleslegesen és nézz körül. Azokat a kockázati tényezőket, melyeknek Te is aktív résztvevője vagy, illetve lehetnél, próbáld tudatosan csökkenteni. Ezt a társadtól, társaidtól is várd el! Ezzel már jelentősen csökkentetted a baleset lehetőségeit.
DE!!! Elsősegély felszerelés legyen nálad, és néhány alapvető gyógyszer!
Jó, ha van mobil telefon nálad, és az adott ország mentő, rendőrség, tűzoltóság száma be van programozva.
FONTOS! Indulás előtt kössél baleset biztosítást! Külföldi utad előtt, kérd ki az EURÓPAI EGÉSZSÉDBIZTOSÍTÁSI KÁRTYÁT!
Most egy érdekes helyzet alakult ki. A szellemi felkészülésről vártad a szuper tanácsokat, és érzésed szerint nem azt kaptad. Jól jegyezd meg! A gondolatunk irányítja tetteinket. Abban az esetben, ha végig gondolod, hogy mit fogsz tenni:
  • technikai probléma
  • erőnléti probléma
  • nem várt időjárás
  • a tervezett út elvétése
  • éhség, rosszabb esetben szomjúság
  • hosszan tartó meredek kaptató
  • egészségi probléma
  • baleset
  • hiányos felszerelés, stb.
esetén és a válaszokat is megadod magadnak, máris szellemileg készülsz az útra. Ezt a „játékot” többször is vezesd végig magadban és ha tényleg bekövetkezik valamilyen nem várt esemény, sokkal nyugodtabban tudod kezelni azt, és jobb döntéseket tudsz hozni. Főleg akkor lehet erre nagy szükséged, ha egyedül vágsz neki a NAGY UTADNAK!
Járj nyitott szemmel, és a hétköznapi életben szembe jövő gondokat is elemezd, keress rájuk jó megoldást!

1 napos túrára is érdemes felkészülni, hosszabbra még inkább.
Mi a különbség a 2-3 napos túra és a 10-20 napos, vagy annál hosszabb túra között?
Válasz: A kerékpáron töltött órák száma + a láncterhelés!
Nincs szükség sokkal nagyobb felszerelésre!
Fizikai felkészülés!
Ha már tudod, hogy mikorra tervezed az indulást, és az utat nem úgy akarod megtenni, hogy nagyon kimerítő legyen, akkor érdemes fizikailag és lelkileg is felkészülni. A fizikai felkészülés a lelkedet is megedzi, de a szellemi felkészülésre érdemes külön is odafigyelni. Az életkor egy meghatározó tényező, de nem minden.
Felkészülés 19-35 éves kor között:
19-35 éves kor között a szervezet nagyon gyorsan tud regenerálódni!
Átlagos életmód mellett az indulás előtt két hónappal kezdjük el a felkészülést. Lehetőség szerint próbáljunk meg eleinte napi 5-10 kilométert kerékpározni. 1 hét múlva emeljük fel az adagot 20-25 kilométerre. Sík terepen, ez 1 órát vesz el a napi időnkből. 3-4 hét múlva emeljük a távolságot a duplájára.
Lehetőség szerint az első hónap után a hétvégén próbáljunk megtenni 1-1 nagyobb távot. Nyugodtan kitűzhetünk magunk elé 80-100 kilométeres utakat. Ebben az esetben már mentálisan is könnyebb így felkészülni a többnapos útra. Egy-egy keményebb hétvégi tekerés után tarthatunk rövidebb szünetet (1-2 nap), hogy az izmok jobban tudjanak megújulni.
Ez egy nagyon könnyen teljesíthető edzés!
FONTOS! Ha ez az első utad batyuval, akkor az indulás előtt pár nappal már pakold össze a felszerelésedet, málházd fel a bicódat és tegyél meg pár kilométert, hogy szokd a csomagok súlyát, és a kerékpárod viselkedését!

Felkészülés 35-50 éves kor között:
A fent említett felkészülés nyugodtan alkalmazható avval a különbséggel, hogy az indulás előtt már 3 hónappal kezdjük el az edzést.

50 éven felülieknek nem tudok tanácsot adni, még nem vagyok 50 éves, csak majdnem! A legjobb tanács talán az, mozogj még többet! Többet, mint egy mai 20 éves!

Azok, akik rendszeresen futnak, úsznak, túráznak, sokkal könnyebben fognak alkalmazkodni ahhoz a láncterheléshez, ami egy ilyen kerékpáros túra során vár rájuk, de a feneküket nekik is hozzá kell szoktatniuk a kerékpár üléséhez.
Mivel kerékpártúráról van szó, így szerintem nem elegendő az egyéb edzés! A fenék izmokat, ülőgumókat is szoktatni kell a nyereghez, hisz a túránk során jöhet olyan nap is, mikor 8 órán át, vagy még hosszabb időn keresztül is ülni, és tekerni kell a kerékpáron!
Példa:10 órakor indultunk, este 8-ra találtunk szállást. Körülbelül 6-7 órát töltöttünk a nyeregben. Másnap szintén 10 órakor indultunk, viszont csak éjjel 11-kor találtunk szállást! Körülbelül 9-10 órát ültünk a drótszamarainkon. Ha már az első napon kikészül a hátsófertályunk, akkor másnap nagyon durva lenne ismét ennyit menni! Erre is érdemes felkészülni!
2014 óta fekvőkerékpárral, rekuval bringázom. Számomra nagyon jó döntésnek
bizonyult a váltás, sokkal kényelmesebb mint a hagyományos.
Ha a maratoni távot akarod lefutni, akkor sokat fuss! Ha kerékpártúrára készülsz, akkor sokat kerékpározz!
Természetesen kiegészítő sportot végezhetsz, erről nem akarok senkit sem lebeszélni. Sőt ajánlom is! Egy szervezet mely fizikailag folyamatosan terhelve van, nagyon ellenállóvá válik. A szélsőséges körülményeket is sokkal jobban elviseli. Szellemileg is jobban terhelhető!
Amennyiben rendszeresen sportolsz és kerékpártúrára szeretnél menni, nem szükséges a bevált edzéstervet félretenni. Ha az idődbe belefér, a kiírt napi távot is lenyomhatod a bicóval, csak elegendő energiát, fehérjét, vitamint, ásványi anyagot, és pihenést biztosíts a szervezetednek! Ezt Te látod!

Ha mégis túl sok a fizikai megterhelés, akkor kiég a szervezeted. Pihenj pár napot és a megszokott edzéstervedet fogd rövidebbre, hisz most a kerékpártúrára történő felkészülésed a fontosabb. Mikor hazaértél visszatérhetsz a megszokott kerékvágásba!
Ne a túra során nyalogassuk sebeinket! Ne most töltsük alvással az időt! Élvezzük az életet, a szabadságot, a gondtalanságot! Persze az út végére kimerülhetsz teljesen. Nem baj! Majd otthon, a megszokott környezetben pihenhetsz megint!
Az út felénél kidőlsz, mert nem készültél fel rendesen? Jó az? Szívesen mennél éjszaka fürödni, bulizni, többiekkel várost nézni, de nincs erőd hozzá. Jó az? Inkább készülj fel alaposan és az út során meríts nagykanállal az életből! Én ezt tanácsolom! Természetesen csak ÉSSZEL!
Mikor fáradtan hazaértél pihensz pár napot, elkezded az edzéseidet és hamarosan olyan kondiban leszel, mint a kerékpártúrád előtt.
Mit tanácsolhatok még? Próbáld magad olyan formában tartani, hogyha egyik napról a másikra kéne elmenned valahova túrázni, nyugodtan megtehesd!

A fokozott fizikai terheléshez hozzátartozik a megfelelő étkezés. Ez legalább annyira fontos, mint a pihenés.
Mit egyek a kerékpártúrára történő felkészülés során?
Olyan ételeket fogyassz, amiket amúgy is javasolnak az egészséges élethez, és szeretsz is. Annak nem sok értelme van, hogy olyan ételt préselsz az arcodba, amit legszívesebben kiköpnél. Lassan felszívódó szénhidrátban, fehérjében, vitaminban, ásványi anyagban, rostokban gazdag ételeket válassz!
Teljes kiéhezés ellen jó a csokoládé, olajos magvak, fehérje szelet, vagy energiaszelet. Ez utóbbi az internet segítségével otthon is könnyen elkészíthető.
Mit igyak a kerékpártúrára történő felkészülés során?
Az ásványvíz nagyon jó! Ha javasolhatok valamit, a szénsavas italokat próbáld elkerülni. Készíts magadnak izotóniás italt. Én a következőt csinálom:
100%-os rostos italt fele-fele arányban keverek ásványvízzel, és teszek bele tengeri sót.
Ezt viszem magammal az edzésre.
Mennyit pihenjek a kerékpártúrára történő felkészülés során?
Amennyit csak tudsz! Alvás közben szabadul fel a legtöbb növekedési hormon. Az izomsejtek alvás közben javítják ki az edzés során létrejött sérüléseket.

A felkészülés során az a cél, hogy a lehető legjobb állapotban legyünk a túra során, így a lehető legtöbb időt tudjuk azzal tölteni, hogy jól érezzük magunkat.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Brooks Flyer Carved nyereg teszt

  Elnézésedet kérem, technikai gondok miatt a blog megszűnik. A bejegyzés itt elérhető